Związek idealny – rekuperacja i pompy ciepła

Pompy ciepła

Inwestorzy oraz firmy budowlane z Krakowa i całego województwa małopolskiego zauważają wzrost zainteresowania ekologicznymi metodami ogrzewania budynków oraz sposobami na maksymalne ograniczenie zużycia energii i strat ciepła.

Dlaczego warto korzystać z rekuperacji i pomp ciepła?

Pompy ciepłaJako kompleksowe, ekologiczne rozwiązanie proponowane jest połączenie pomp ciepła powietrze-woda i wentylacji mechanicznej. Pompy ciepła zyskują na popularności ze względu na źródło energii, z którego korzystają – powietrze. Jest to „paliwo” w pełni odnawialne i bezpłatne, czym ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi źródłami ciepła – paliwami kopalnymi i drewnem. Pompy ciepła pracują nawet w bardzo niskich zimowych temperaturach (przy -20 i -25 stopni Celsjusza!) i z tego względu nawet w klimacie umiarkowanym mogą być wykorzystywane przez cały rok jako stałe i pewne źródło ciepła służącego do podgrzewania powietrza i wody użytkowej. Swoiste uzupełnienie pomp ciepła stanowi wentylacja mechaniczna, która maksymalnie wykorzystuje ciepło ze zużytego powietrza i wody, by ogrzać świeże, przefiltrowane powietrze i zimną wodę. W znaczącym stopniu ogranicza to zużycie energii w budynku oraz zużycie samej pompy ciepła. Dodatkowo, wybierając wentylację mechaniczną, można dokonać zakupu pompy ciepła o nieco słabszej mocy (słabszej nawet o 20%) niż gdyby budynek wykorzystywał wentylację naturalną. Rekuperacja pozwala na pewną oszczędność już na etapie stawiania budynku i wykańczania budynku, co dla każdego inwestora ma niebagatelne znaczenie.

Dobrze wykonana instalacja grzewcza i wentylacyjna pozwala na oszczędzenie ciepła i energii jakie jest niemożliwe w „tradycyjnych” budynkach, koszty jej eksploatacji są stosunkowo niskie, obsługa łatwa (nie wymaga przecież takich prac jak zwykły piec czy kominek), a dodatkowo pozwala ona na zatroszczenie się o środowisko naturalne. Mimo początkowych wysokich kosztów, całość na dłuższą metę jest wyjątkowo opłacalna i warta przemyślenia.