Zarabianie na panelach PV – półroczny okres rozliczania za prąd

Wiele osób przed montażem paneli fotowoltaicznych zastanawia się nad tym, co w przypadku kiedy panele PV będą produkować więcej energii niż potrzeba. Ma to miejsce szczególnie w okresie letnim, kiedy znacznie więcej promieni słonecznych dociera do Ziemi i mogą one zostać przetworzone na energię elektryczną.

Prosument, czyli producent i konsument energii elektrycznej w jednym

cena za systemy fotowoltaiczneOkazuje się, że taka energia wcale nie będzie się marnować. Ostatnio powstało nawet nowe określenie – prosument. Określenie to łączy ze sobą 2 słowa: producent oraz konsument. Okazuje się, że właściciel paneli fotowoltaicznych może być zarówno producentem energii elektrycznej, ale również jej konsumentem. Część energii, która nie jest możliwa do wykorzystania, bo przekracza dzienne zapotrzebowanie właścicieli, może zostać odsprzedawana do sieci energetycznej. Dzieje się tak coraz częściej, ponieważ panele fotowoltaiczne są coraz bardziej sprawne i produkują o wiele więcej prądu. Oczywiście cena za systemy fotowoltaiczne uzależniona jest od producenta, liczby kupowanych paneli PV oraz różnych dotacji, z których zazwyczaj można skorzystać. Latem właściciele paneli nie są w stanie zużyć całej energii elektrycznej, która zostanie wyprodukowana. Z kolei w okresie zimowym może być jej za mało, bo przez większość dni słońce nie pojawia się na bezchmurnym niebie.

Ustawodawca zaprojektował jednak półroczny okres rozliczania się z zakładem energii elektrycznej, co jest ogromną zaletą dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu nadmiar energii produkowany latem będzie mógł być dodany do niedoboru energii elektrycznej zimą. Dlatego jeśli wielkość instalacji zostanie dobrze przemyślana, właściciel nie tylko nie będzie płacił za energię elektryczną, ale co więcej – może na niej zarobić. To ogromna zaleta paneli fotowoltaicznych.