Waga samochodowa jest obowiązkiem

waga samochodowa

Dla każdej firmy spedycyjnej, handlowej, bądź przedsiębiorstwa produkcyjnego bardzo ważnym sprzętem jest waga samochodowa.

Obowiązek użycia wagi samochodowej

waga samochodowaPozwala ona kontrolować wagę przywożonego surowca, jak również sprawdzać wagę załadunku towaru przed wyruszeniem w drogę. Stosowanie się do wytycznych transportu drogowego oraz do obciążenia, jakie wykazuje samochód ciężarowy pozwala polepszyć bezpieczeństwo na drodze, uniknąć mandatu i lepiej zabezpieczyć przewożony towar. Jak więc łatwo stwierdzić, wybór wagi samochodowej jest kluczową decyzją. Wagi samochodowe muszą spełniać założenia prawne i jakościowe, które są związane z ich dokładnością. Do najbardziej popularnych wag samochodowych zaliczają się wagi osiowe, wagi platformowe oraz wagi najazdowe. Od specyfiki przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy, który sprzęt najlepiej się sprawdzi, ale podczas wyboru należy uwzględnić także wielkość posiadanych lub przyjeżdżających do zakładu produkcyjnego samochodów. Wagi osiowe są uznawane za jedno z tańszych rozwiązań w tej kwestii. Ich działanie polega na każdorazowym wjeżdżaniu pojazdu na platformę wagi i konieczności wciskania guzika na głowicy. Pozwala to sprawdzić nacisk wywierany na koła. Opcje wag opisowych wzbogaconych o system komputerowy pozwala ważyć pojazdy bez konieczności zatrzymywania się na platformie. W systemie zachowują się także wszystkie dokonane pomiary, co pozwala na porównanie wyników.

Wagi osiowe charakteryzują się obciążeniem aż do 60 tysięcy kilogramów i mogą służyć do kontroli naprawdę imponujących pojazdów ciężarowych.