Typy ochraniaczy do ćwiczeń karate

Karate od dawna jest jednym z najpopularniejszych sportów walki na świecie. Zostało rozpowszechnione dawno temu, przede wszystkim za sprawą filmów akcji, w których główne role mieli mistrzowie sztuk walki, inspirujący młodych entuzjastów sportu. Obecnie karate praktykowane jest w bardzo wielu różnych stylach, zarówno klasycznych jak i nowoczesnych.

Rodzaje ochraniaczy do popularnych sztuk walki

ochraniacze na karateKarate, jak każdy sport kontaktowy, jest jednak sportem kontuzjogennym, a przy minimum nieuwagi można nabawić się poważnych urazów, lub też być przyczyną takowych u innego zawodnika. Ochraniacze na karate są więc podstawowym wyposażeniem na każdym treningu kontaktowym i sparingu, a ich używanie umożliwiło niejednokrotnie uniknięcie bardzo groźnych urazów u zawodników trenujących przed właściwymi zawodami. Bodaj najczęściej używanym rodzajem ochrony jest ochraniacz na zęby. Nie jest to sprzęt który występuje tylko w ćwiczeniach karate, gdyż stosowany jest przez wszystkich zawodników sportów walki, z racji przydatności. Jego zadaniem jest ochrona zębów, łatwych do uszkodzenia czy nawet wybicia. Amortyzuje on siłę ciosu i chroni przed celowymi czy przypadkowymi uderzeniami. Zazwyczaj takie ochraniacze wykonywane są z silikonu czy plastiku. Rękawice ochronne oraz opaski na nogi są akcesorium które mają nie tylko zapobiegać kontuzjom u ćwiczącego, ale również pomagać w utrzymaniu prawidłowego ułożenia rąk czy nóg.

Mają one chronić ćwiczącego, ale kilka rodzajów posiada również miękkie poduszki, amortyzujące siłę uderzenia. Buty z wytłumiaczami są natomiast przeznaczone do ćwiczeń kontaktowych. Są to buty które mają za zadanie minimalizować siłę kopnięcia, a tym samym również zmniejszać ryzyko obrażeń po zadaniu szczególnie silnego ciosu.