To co tworzy nastój

bank muzyki

Każdy z zapalonych graczy komputerowych którzy cenią sobie dobry klimat w grach komputerowych muzyka ma szczególne znaczenie. Dobór odpowiedniej ścieżki dźwiękowej jest dla producentów gier tym bardziej ważny, że (szczególnie w grach z otwartym światem) gracz słucha jednego utworu godzinami.

Muzyka, to coś więcej niż tylko dźwięki, to coś, co tworzy całą otoczkę danego projektu

bank muzykiJednocześnie więc ważne jest aby pasował on do danej fabuły gry ale jednocześnie był naturalny dla danej lokacji. Sztuka wybierania odpowiedniej ścieżki dźwiękowej jest niezwykle ciężka do opanowania. Z drugiej strony to właśnie sprawia, że muzyka do gier cieszy się taką popularnością na na portalach oferujących royalty free music. Wiadomym jest, że od powstania pierwszych gier konsolowych z dźwiękiem przemysł bank muzyki i przeróżnych efektów muzycznych do gier strasznie się rozrósł. Zaczynając od charakterystycznego utworu z pierwszej planszy gry Mario do ballad z najnowszej części Wiedźmina możemy obserwować, że w grach wyewoluowała nie tylko grafika. W porównaniu do gier muzyka do filmów jest zupełnie inna i często wystarczy wybrać najnowszy utwór z radiowej top listy żeby odnieść sukces. Producenci gier, w doborze ścieżek dźwiękowych, przykładają większą wagę do idealnym dopasowaniu danego utworu do sytuacji w grze. Więc możemy być pewni, że przemierzając bezkresne pola usłyszymy spokojną muzykę gitarową, a wirtualna miejska karczma uraczy na jakąś rzewną balladą. Również zbliżając się do bazy wroga usłyszymy głośne uderzenia w bębny, a tocząc zażartą walkę z wrogimi siłami najpewniej instrumenty smyczkowe z kobiecym wokalem. Czasami muzyka do prezentacji z jednej strony jest najbardziej zbliżona do ścieżki dźwiękowej z gier. Ona też ma za zadanie stworzyć komfortowe otoczenie żeby osoba jej słuchająca mogła bardziej skupić się na pozostałych doznaniach.

Jeżeli ktoś będzie kiedykolwiek myślał o wkręceniu się w biznes gier komputerowej i nadejdzie czas szukania muzyki polecam po prostu wpisać w wyszukiwarce „royalty free music” i wybrać odpowiednia do swojej produkcji.