Sprzedaż odczynników chemicznych

sklep chemiczny

Przemysł chemiczny specjalizuje się w produkcji przeróżnych odczynników chemicznych, które następnie są sprzedawane w różnych punktach sprzedaży. Zarówno miejsca produkcji, sprzedaży i użytku, a także środki transportu, którymi są przewożone odczynniki chemiczne muszą spełniać szereg specjalnych wymagań

Czy każdy może sprzedawać odczynniki chemiczne?

sklep chemicznyJest tak ponieważ są to substancje potencjalnie niebezpieczne i praca przy nich wymaga zastosowania wszystkich środków ostrożności, aby zapobiec wypadkowi. Sprzedaż odczynników chemicznych objęta jest specjalnym nadzorem, ponieważ substancje toksyczne w rękach nieodpowiedniej osoby mogłyby okazać się bardzo niebezpieczne. Wszystkie odczynniki chemiczne należy traktować jako trucizny. Odczynniki chemiczne są sprzedawane zazwyczaj w hurtowaniach bądź sklepach chemicznych. Hurtownia odczynników chemicznych zajmuje się sprzedażą przeróżnych substancji chemicznych i szkła laboratoryjnego w dużych ilościach i niskich cenach, także chemik poszukujący kilku rzeczy do swojego domowego laboratorium raczej nie ma tam czego szukać, ponieważ większość odczynników jest sprzedawanych tam w opakowaniach zbiorczych, które zawierają kilka kilogramów lub litrów, a szkło laboratoryjne jest tam sprzedawane w opakowaniach, które zawierają po kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk. Sklep chemiczny zajmuje się sprzedażą detaliczną, czyli w mniejszych ilościach, także tu nie mają czego szukać przedstawiciele dużych laboratoriów, uniwersytetów czy pracowni, gdyż takie placówki zazwyczaj potrzebują odczynników i szkła laboratoryjnego w ilościach hurtowych. Hurtownia chemiczna to miejsce, gdzie wielkie korporacje chemiczne i sklepy chemiczne nabywają odczynniki chemiczne i szkło laboratoryjne.

 

Oczywiście, zarówno sklepy jak i hurtownie chemiczne nie sprzedają większości odczynników każdemu. Prawo wymaga posiadania odpowiednich zezwoleń i zaświadczeń, gdy ktoś chce zakupić odczynniki chemiczne, zwłaszcza w ilościach hurtowych. Na szkło laboratoryjne zezwolenia nie są wymagane, ponieważ nie jest niebezpieczne.