Skuteczny filtr przeciwtłuszczowy

Konieczność filtrowania powietrza stało się codziennością. Trudno sobie wyobrazić życie w większych miastach bez klimatyzacji i wentylacji z użyciem odpowiednich filtrów. O ile nie każdy mieszka w wentylowanym mechanicznie mieszkaniu to ogromna większość Polaków ma styczność z filtrem tłuszczowym.

Powszechne stosowanie filtrów tłuszczowych

dokładne filtry tłuszczoweNiemal w każdej Polskiej kuchni jest zamontowany mniej lub bardziej złożony okap kuchenny mający za zadanie odbiór oparów powstających podczas gotowania. Para wydobywająca się z kipiących garnków to tzw. mgła tłuszczowa zawierająca szkodliwe dla zdrowia i wyposażenia mieszkania cząsteczki tłuszczu. Aby je skutecznie eliminować niezbędne są dokładne filtry tłuszczowe. W niektórych z nich używa się jako materiału filtrującego flizeliny, papieru lub włókien akrylowych. Mimo iż dzielnie spełniają swoją funkcję to są to filtry jednorazowe, które po okresie około 3 miesięcy należy wymienić. Długą żywotność zapewniają filtry gdzie medium filtrującym jest sprasowana gęsta siatka metalowa. W przypadku okapów kuchennych używa się filtrów bardzo płaskich zamkniętych w aluminiowej ramce. Grubsze filtry osadza się w ramkach ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej i zamyka kratką. Zaletą tych filtrów jest możliwość wielokrotnego użytku po uprzednim umyciu. Najwyższą dokładność pochłaniania tłuszczy oraz przykrych zapachów mają filtry z węglem aktywowanym jako medium. Używa się ich tam gdzie pochłaniane powietrze wraca do pomieszczenia po przefiltrowaniu. Należy je wymieniać co pół roku by zachować zdolność filtracji.

W przypadku zakladów przemysłowych do absorpcji cząstek tłuszczowych i olejowych używa się przede wszystkim filtrów z węglem aktywowanym. Trudno jest sobie wyobrazić wnętrze domowej kuchni, a w szczególności kuchni w zakładzie gastronomicznym bez filtrów przeciwtłuszczowych.