Skuteczna rehabilitacja to szybki powrót do zdrowia

rehabilitacja

Niemal każdego dnia mogą nam się przydarzyć różnego rodzaju urazy oraz kontuzje. Warto zaznaczyć, iż w znaczącym stopniu za szybki powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania odpowiada fizjoterapeuta. Jego praca polega na dobraniu odpowiednich ćwiczeń oraz określeniu ich intensywności w taki sposób, by chory w jak najszybszym okresie czasu powrócił do pełnej sprawności.

Podział metod rehabilitacji ze względu na wykorzystywane czynniki

rehabilitacjaStosowane metody można podzielić na trzy podstawowe grupy: kinezyterapię tzw. fizjoterapia ruchowa, terapia manualna czyli wszelkiego rodzaju masaże lecznicze oraz fizykoterapia, która polega na leczeniu dolegliwości poprzez wykorzystanie specjalnych urządzeń oraz zjawisk występujących w naturalny sposób w przyrodzie. Aby rehabilitacja była w pełni skuteczna, należy skupić się na prawidłowej współpracy fizjoterapeuty i pacjenta. Już podczas rozmowy należy przekazać specjaliście dokładne informacje na temat urazu oraz odczuwalnych niedogodności, warto także zapamiętać czego należy unikać lub też co jest zalecane w celu zapobiegania powstawaniu podobnych urazów czy też kontuzji w przyszłości. Istotna jest także jak najszybsza wizyta u lekarza, bowiem wiele osób wciąż stara się radzić sobie samodzielnie z kontuzją, szczególnie tą, która wydaje się niegroźna np. skręcenie kostki.

Pacjenci często stosują zimne okłady oraz przeróżne maści na stłuczenia, to niezbyt rozsądne podejście. Oczywiście takie domowe zabiegi mogą pomóc i zmniejszyć ból, jednak bez rehabilitacji uraz ten nie będzie do końca wyleczony i w przyszłości możemy nabawić się przez to kolejnych, znacznie poważniejszych kontuzji, jak na przykład naderwanie ścięgna Achillesa, więzadeł kolanowych czy też mięśni strzałkowych. W późniejszym czasie chory może także skarżyć się na poważne bóle w okolicach kręgosłupa a w takim przypadku fizjoterapia jest już jak najbardziej wskazana. Po co jednak czekać do pojawienia się aż tak poważnych konsekwencji wywołanych rzekomo zwykłym skręceniem kostki? Zdecydowanie lepiej jest od razu udać się do ortopedy, który zaleci dodatkowe badania i zaproponuje zabiegi i ćwiczenia z fizjoterapii.