Rola wody źródlanej w prawidłowym żywieniu małych dzieci

woda źródlana

Zdrowych nawyków żywieniowych powinno się uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Dla każdego dziecka kluczowe są pierwsze 3 lata jego życia, które w dużej mierze decydują o tym, jak dziecko będzie się rozwijało w dalszych latach życia.

Jaka powinna być woda źródlana dla dzieci?

woda źródlanaDieta małego dziecka musi składać się z 5 posiłków dziennie. Każdy z nich musi zawierać owoce i warzywa, białka i tłuszcze. Owoce i warzywa powinny być dodawane do każdego z tych 5 posiłków. Można je podawać dzieciom zarówno gotowane, jak i surowe. W diecie naszych dzieci jest stanowczo zbyt dużo soli i cukru. Lekarze pediatrzy zalecają, aby ograniczyć, a nawet całkowicie je wyeliminować z diety małych dzieci. Cukier można zastąpić znacznie od niego zdrowszym miodem, sól – ziołami. Nie zapominajmy także o wodzie. Dzienne zapotrzebowanie na płyny dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia wynosi około 1300 ml. Oprócz mleka dzieci w tym wieku powinny pić także wodę. Mogą oczywiście pić także herbatki i soki, jednak na pierwszym miejscu powinna znaleźć się woda. Dla tak małych dzieci najlepsza jest nisko zmineralizowana woda mineralna lub woda źródlana, która może także służyć do przygotowywania posiłków dla maluchów. Woda dla maluchów powinna zawierać niewielką, maksymalnie 20 mg/l, ilość sodu. Dzieciom w tym wieku nie podajemy wód gazowanych oraz wód smakowych.

Smak wody możemy wzbogacić sami dodając do niej plasterek cytryny. Dzieci mogą pić nie tylko wodę, ale także warzywne soki. Soki warzywne najlepiej przygotować samodzielnie w domu. Można je zrobić z buraczków i marchwi.