Rodzaje luster przemysłowych

W zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscach z ograniczoną lub bardzo złą widocznością rolę odgrywają różnorodne rozwiązania. Należy do nich stosowanie odpowiednich luster, umieszczanych w takich właśnie miejscach. Jednak nie tylko w celu uniknięcia wypadków używa się tego typu konstrukcji. Również pomocne stają się one w sklepach, w celu zredukowania ryzyka kradzieży, a także jako wspomaganie istniejącego monitoringu. Przydatne mogą okazać się także w przypadku trudno dostępnych miejsc, które wymagają jednak okresowego sprawdzenia. Warto zatem zapoznać się z całą ofertą luster dostępnych na rynku i wybrać to właściwe.

Przegląd luster w przemyśle

lustra przemysłoweW zależności od miejsca zastosowania, lustra przemysłowe występują w różnych wariantach. Konkretniej, projektuje się lustra zapewniające możliwość obserwacji w dwóch, trzech, bądź czterech kierunkach. Ponadto są one przystosowane pod względem obserwacji z określonej odległości. Ma na to wpływ głównie rozmiar lustra. Tego typu zwierciadła mogą być wykonane z materiałów takich, jak: szkło, akryl, poliwęglan oraz stal nierdzewna. Charakteryzują się one różną trwałością oraz odpornością na czynniki chemiczne, atmosferyczne i mechaniczne. W zależności od miejsca zastosowania, możemy podzielić je na lustra drogowe, lustra przemysłowe, stosowane w halach produkcyjnych i magazynowych, w których obsługuje się wózki widłowe, czy lustra sklepowe, które mają pełnić funkcje profilaktyczne i kontrolne w razie prób kradzieży. Istnieją ponadto inne lustra obserwacyjne, których zastosowanie wykorzystuje się w miejscach o zaostrzonym rygorze co do zasad BHP oraz w miejscach, których występują bardzo wysokie temperatury. Dodatkowo spotkać się można z lustrami inspekcyjnymi, które posiadają specjalne uchwyty umożliwiające kontrolę trudno dostępnych miejsc.

Dobór luster należy traktować indywidualnie i przy jego wyborze wziąć pod uwagę przeznaczenie, któremu ma ono służyć, zakres pola widzenia, jaki musi być widoczny w danym miejscu, a także odległość obserwacji, z której widoczność musi być zadowalająca. Dodatkowo należy skupić się na materiale, z którego ma być wykonana powierzchnia zwierciadła oraz cechach jakościowych. Zapoznanie ze wszystkimi parametrami pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w określonym miejscu.