Rodzaje kompozytów stomatologicznych

Wypełnienia kompozytowe pojawiły się w XX wieku i są obecnie stosowane przez większość specjalistów. Zęby wypełnione kompozytem są trwalsze niż zęby wypełnione amalgamatem i nie wymagają przygotowania ubytku do retencji, niszcząc przy tym zdrową tkankę. Jednak najważniejszą zaletą kompozytów jest estetyka.

Właściwości kompozytów stomatologicznych 

różnorodne kompozyty stomatologiczneSpecjaliści z zakresu stomatologii estetycznej są w stanie odbudować ubytki tak, by wyglądały one dokładnie tak, jak naturalne zęby. Zastosowanie nowoczesnych kompozytów do wypełniania i odbudowy zębów pozwala na uzyskanie skutecznych i trwałych uzupełnień, które odwzorowują naturalny wygląd zęba. Szeroka gama odcieni pozwala na dopasowanie indywidualnego koloru zęba, co skutkuje estetycznymi uzupełnieniami. Światłoutwardzalne żywice kompozytowe są niewątpliwie ważnym elementem leczenia stomatologicznego. Żywice kompozytowe najlepiej charakteryzują się wytrzymałością i doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Oferowane przez nas materiały odtwórcze wykorzystywane są do odbudowy zębów przednich i trzonowych.  Trwałe różnorodne kompozyty stomatologiczne pozwalają na indywidualne dopasowanie koloru i gwarantuje estetyczny wygląd wypełnień. Same wypełnienia kompozytowe są również popularne, ponieważ są dostarczane dentystom w łatwych w użyciu tubkach, a kompozyt ma kształt plastiku. Pozwala to na dokładne wypełnienie wcześniej przygotowanego ubytku. Po wypełnieniu ubytku kompozytem, materiał poddawany jest działaniu lampy polimeryzacyjnej, która utwardza wypełnienie i eliminuje ryzyko jego wypadnięcia. Należy pamiętać, że żywica kompozytowa nie jest jedynym rodzajem materiału stosowanym w stomatologii.

Wadą wypełnień kompozytowych jest ich trwałość, która wynosi około pięciu do sześciu lat. Po tym okresie wypełnienie należy wymienić na nowe. Ostatnią wadą wypełnień kompozytowych jest ich tendencja do przebarwiania się. Dzieje się tak na przykład w przypadku częstego spożywania barwiących pokarmów, picia ciemnej herbaty lub czarnej kawy.