Psychoterapia pomocna w leczeniu nerwicy

Zaburzeniom nerwicowym zazwyczaj towarzyszy duży lęk oraz występowanie różnych symptomów somatycznych. Do najczęstszych objawów należą kołatanie serca, duszności, bóle brzucha oraz głowy. Osoby, u których występują tego typu zaburzenia, powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Bardzo ważne jest właściwe zdiagnozowanie problemu, gdyż tylko wtedy można opracować skuteczny plan terapii.

Skuteczne metody leczenia zaburzeń nerwicowych

skuteczne leczenie nerwicy w PoznaniuTen problem natury psychiatrycznej znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W wielu placówkach oferowane jest skuteczne leczenie nerwicy w Poznaniu. Zaburzenie to dotyka osób w różnym wieku. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przyczyny jego występowania mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej dotyka ono ludzi narażonych na duży stres, którzy doznali traumatycznych przeżyć. Bardzo duży wpływ na samopoczucie ma także środowisko, w jakim dorastają. W przypadku braku zaspokajania potrzeb emocjonalnych, nadmiernej opiekuńczości rodziców ryzyko występowania tego zaburzenia wzrasta. Bardzo ważna jest szybka reakcja i jak najwcześniejsze skorzystanie z pomocy specjalisty. Pomocna w leczeniu nerwicy jest psychoterapia. Najczęściej wykorzystuje się metodę poznawczo-behawioralną. Pacjenci uczą się też technik radzenia sobie z trudnymi emocjami i poznają mechanizmy ich powstawania. W wielu sytuacjach konieczne jest zastosowanie także farmakoterapii.

Leki przeciwdepresyjne mogą pomóc osobom zmagającym się z nadmiernym strachem. Pomocne są także środki o właściwościach przeciwlękowych. Bardzo ważne jest, by rodzaj terapii dostosować indywidualnie do każdego pacjenta. Warto jak najszybciej skorzystać ze specjalistycznej pomocy, gdyż nieleczone zaburzenia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.