Pracownicy z Azji receptą na wysokie koszty pracy?

Pracownicy z Azji

W ostatnich latach można zauważyć trend w którym ludzie wybranej narodowości nie pracują w swoich krajach. I nie jest to najczęściej praca po awansie i przeniesieniu do bardziej prestiżowego oddziału firmy zagranicą, lecz jest to po prostu zwykła emigracja zarobkowa polegająca na tym, że ludzie ze wschodnich krajów migrują na zachód.

Większość pracowników z Azji bierze mniej pieniędzy

Pracownicy z AzjiOdkąd dla Polaków otworzyły się granice oraz rynki pracy to korzystamy z tego i od tego czasu z Polski wyjechało już blisko 2,5 miliona naszych obywateli. Nie ma jednak przez to luki na rynku pracy ponieważ do nas przyjeżdżają pracownicy ze wschodu. Są to bardzo często pracownicy z Mołdawii, pracownicy z Azji oraz pracownicy z Ukrainy. Jest to możliwe dzięki instytucjom takim jak agencja pracy tymczasowej prowadząca właśnie tego rodzaju leasing pracowniczy. Tego typu rotacje są popularne chociażby w Bydgoszczy, gdzie w wielu największych fabrykach można bez problemu znaleźć tysiące pracowników zatrudnionych w tego typu agencjach. Czym jest spowodowana taka migracja? Przecież to nie jest normalne zjawisko gdy magister inżynier z Wrocławia jedzie do Anglii pracować w fabryce na taśmie. Wszystko jest oczywiście spowodowane zarobkami. W Polsce w większości dużych miast godzinne wynagrodzenie za pracę w większości fabryk wynosi mniej więcej 8 złotych netto za godzinę, podczas gdy w Anglii również jest to bardzo często 8 tyle że funtów, któego kurs wynosi mniej więcej 6zł. Warto również wspomnieć, że koszty życia w Anglii nie są diametralnie wyższe niż w Polsce przez co pracując zagranicą można bardzo dużo zaoszczędzić, a następnie pieniądze te wymienić na złotówki mnożąc tę kwotę razy sześć. Podobną drogę obrali pracownicy ze wschodu przyjeżdżając do Polski. Tutaj różnica nie jest już tak kolosalnie duża, jednakże i tak im się to opłaca z uwagi na panującą biedę w większości wschodnich krajów. Takie zjawisko jest jednak niepokojące, gdyż prowadzi do znacznego osłabienia państw narodowych oraz tym samym więzi ludzi ze swoim krajem.

Często perspektywa wyższych zarobków sprawia, że ludzie którzy planowali wyjazd jedynie na kilka miesięcy decydują się zostać poza granicami na kilka lat, a nawet na stałe.