W Polsce coraz częściej projektuje się ogrody, które swoim stylem nawiązują do Dalekiego Wschodu. Na szczególną uwagę zasługują tutaj ogrody japońskie, które cieszą się coraz większą popularnością. Takie ogrody charakteryzują się oryginalnym, unikalnym i pięknym wyglądem.
Style ogrodów japońskich: Tsukiyama i Hiraniwa
Doskonale podkreślają całą przestrzeń znajdującą się wokół domu jednorodzinnego. W ogrodach japońskich wykorzystuje się przede wszystkim miniaturowe rośliny, o które trzeba dbać. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które są w stanie poświęcić swój wolny czas na pielęgnowanie takiego ogrodu. Cały ogród tworzy jedność, wszystko jest dokładnie przemyślane. Wybierając ogród japoński, trzeba zdecydować się na konkretny styl, a tu można wyróżnić 2 style ogrodów japońskich. Firmy, które oferują takie usługi jak projektowanie ogrodów śląsk, na pewno będą wymagały podjęcia przez klienta decyzji o tym, jaki dokładnie styl ma panować w ogrodzie. Pierwszym stylem japońskim jest Tsukiyama. W takich ogrodach bardzo charakterystyczne są małe pagórki. W ogrodach tego typu znajduje się też dużo kamienie. To właśnie one mają symbolizować góry, rzeki, stawy. W ogrodach Tsukiyama znajdują się często mostki, lampiony. Kiedyś było to ogrody tworzone przez buddyjskich mnichów. Drugim rodzajem ogrodów japońskich są ogrody Hiraniwa. Ogromny wpływ w kształtowaniu takich ogrodów miał japoński buddyzm zen. Cechą ogrodu jest dominacja człowieka nad naturą, którą trzeba w ogrodzie pokazać.
W takich ogrodach praktycznie nie ma roślinności i wody. W ogrodach Hiraniwa dominują więc kamienie, które mają imitować różne elementy. Jest to dobry wybór dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, by zatroszczyć się o ogród. W ogrodach Hiraniwa znajdują się niewielkie rośliny – przede wszystkim miniaturowe krzewy i drzewka.