W dzisiejszym świecie ludzkość produkuje mnóstwo odpadów, które trzeba jakoś zagospodarować. Zdajemy się nie dostrzegać tego, że góry śmieci psują krajobraz niejednego miasta, a ich nieprzyjemny zapach może przyprawić o ból głowy, a nawet przewlekłe choroby. Nikt z nas nie chciałby mieszkać w pobliżu takiego wysypiska.
Odpady poddawane utylizacji
Większość odpadów jest poddawana utylizacji w profesjonalnych firmach, które zajmują się taką działalnością. Sama tania utylizacja odpadów może odbywać się w specjalnych piecach z zapewnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa, oraz z troską o naturalne środowisko, do którego przecież dostaje się zbyt dużo czynników trujących i innych niebezpiecznych wyziewów, które powstają podczas spalania śmieci. To dlatego tak ważne jest, aby nie palić śmieci, ponieważ może to prowadzić do znacznego zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Utylizacja odpadów polega na ich odpowiednim przekształcaniu. Jest kilka metod takiego przekształcania. Są to metody fizyczne, chemiczne, fizykochemiczne i termiczne. Każda z metod ma swoje plusy i minusy, jednak każda doprowadza do unieszkodliwienia odpadów w procesie technologicznym, który minimalizuje wpływ tych odpadów na środowisko i organizmy żywe (przede wszystkim ludzi). Jeśli w procesie produkcji wytwarzane są odpady, wtedy należy zastosować którąś z metod, które mogą zagospodarować odpady w ten sposób, że mogą one być poddane odzyskowi (np. złom).
Jeśli chodzi o odpady spożywcze, żaden odzysk nie wchodzi w grę. Należy się ich pozbywać od razu po przewiezieniu ich do utylizacji. Nie można składować odpadów spożywczych, gdyż w takim wypadku powstaje ryzyko skażenia biologicznego. Każdy przedsiębiorca (producent) powinien dbać o środowisko naturalne, utylizując swoje odpady.