Obróbka materiału wodą ciepłą

czujnik

Dzisiejsze technologie, pozwalają nam nie tylko na wykorzystywanie wody i pieca do ogrzewania domu, lub firmy. Dzisiejsza technologia wodę wykorzystuje również to uwaga… cięcia! Jednak żeby można było tak zrobić, musimy dostosować jej temperaturę i ciśnienie. Do temperatury, oczywiście wykorzystuje się piece.

Obróbka materiału wodą to nowość

czujnikCzujniki temperatury mówią nam, ile stopni ma woda, więc podług tego możemy określić czy regulatory temperatury mają jeszcze dogrzewać ją czy nie. Czujniki są oczywiście różne, i różne są stosowane. Mogą być stosowane termopary, które działają na zasadzie odczytu różnicy między dwoma odnogami tegoż urządzenia. Innym, bardziej klasycznym rozwiązaniem są niezawodny czujniki pt100. Są to standardowe czujniki, bardzo powszechne w używaniu. Są też czujniki termoelektryczne, jednak o ich używaniu nie wiele wiem, dlatego nie będę się za dużo rozpisywał. Jak dla mnie czujniki pt100 są najlepsze, ponieważ uważam, że nie ma co wywarzać otwartych drzwi, więc jeśli mamy na rynku bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie to warto z niego korzystać. Szczególnie, że jest to trwałe wyjście, a automatyka przemysłowa potrzebuje właśnie takich rozwiązań. A jak sprawić, żeby woda miała odpowiednie ciśnienie? Po pierwsze, już sama temperatura znacząco podnosi ciśnienie wody, więc, jeśli w jakimś zbiorniku mamy wodę, która jest podgrzewana, to ciśnienie jest duże, wtedy wystarczy puścić cienki wężyk, żeby ciśnienie było jak największe. W praktyce jednak takie ciśnienie byłoby za małe. Dlatego jest specjalna sprężarka, która tłoczy powietrze w rury, dzięki czemu woda ma bardzo wysokie ciśnienie, na tyle, że jest w stanie przecinać blachy, a jak wiemy, blacha nie jest szczególnie słaba i człowiek jej nie przegryzie.

Technologie idą do przodu i podejrzewam, że starożytni nawet nie marzyli o tym, żeby cokolwiek przeciąć strumieniem wody, a tutaj okazuje się, że wszystko jest możliwe, no ale skoro informacje dzisiaj przesyłamy za pomocą światła w światłowodzie to chyba nie powinno nas już nic dziwić. Ba! Powinniśmy być gotowi na kolejne, jeszcze nowsze i ciekawsze rozwiązania, jakie dostarczą nam producenci, bo to, że nas jeszcze zaskoczą, jest bardziej niż pewne, pewnie już w trakcie pisania tego artykułu wymyślili coś nowego!