Niezbędne wyposażenie laboratorium: autoklaw

destylarka

W laboratoriach stosowany jest różnorodny specjalistyczny sprzęt, niezbędny do przeprowadzania bardzo różnych badań, analiz i tak dalej. Niezbędne są do ich wykonania odpowiednie materiały i technologie, które zapewniają odpowiednią czystość i sterylność.

Co powinno znajdować się w każdym laboratorium?

destylarkaPodstawowe wyposażenie niezbędne do pracy w każdym laboratorium to oczywiście właściwe szkło laboratoryjne czy destylarka do wody destylowanej. Różnorodne probówki, kolby, cylindry, bagietki, wykonane z materiałów, które nie reagują z kwasami i zasadami oraz są odporne na nawet bardzo duże wahania temperatur. Często w laboratoriach wykorzystuje się szkło jenajskie, a także szkło pyreksowe i duranowe, które są szkłami lepszego gatunku. Oczywiście, sprzęt trzeba sterylizować, by zanieczyszczenia mikrobiologiczne nie wpłynęły na wyniki. Do tego niezbędny jest autoklaw. Ponieważ jednak autoklawy mają długi czas pracy, często do wyczyszczenia z brudu narzędzi wykorzystywana jest myjka ultradźwiękowa, która działa delikatnie, a równocześnie bardzo intensywnie. Wszystkie te urządzenia są oczywiście wykonane z wysokiej jakości materiałów, które pozwalają użytkować je przez bardzo długi czas i gwarantują ich skuteczną pracę. Jest to niezbędny wymóg, ponieważ urządzenia słabej jakości zagrażałyby poprawności wyników czy nawet zdrowiu pacjentów.
Wybierając sprzęt laboratoryjny nie warto oszczędzać. Należy kupić wszystkie niezbędne urządzenia i sprzęt, najlepiej nowy i nieużywany, by mieć pewność, że będą działać dobrze i nie zaszkodzą naszym badaniom.