Narzędzie idealne do malowania proszkowego

Do malowania proszkowego wykorzystać może różne urządzenia. Najpopularniejszym z nich jest odpowiednio przystosowany pistolet. Jego wybór jest ważny, aby dokładnie i prawidłowo wykonać zabarwienie konkretnego elementu lub przedmiotu. Dzięki temu będziemy mogli mieć na nowo pomalowaną jakąś maszynę lub jakieś urządzenie.

Strzelanie z pistoletu proszkowego

pistolet proszkowyNajpopularniejszymi urządzeniami służącymi do nanoszenia farb proszkowych są pistolety oraz aplikatory. Wśród tych pierwszych znaleźć możemy pistolety ręczne oraz automatyczne w dwóch systemach ładowania. Pierwszy – ręczny, sprawia, że dodatnie ładowanie cząstek farby następuje w lufie w czasie ich transportu. Drugi zaś polega na tym, że ujemne ładowanie proszku ma miejsce na zewnątrz pistoletu, co spowodowane jest jonizacją cząstek wylatujących z lufy. Do każdej z tych technologii wykorzystuje się inny pistolet proszkowy. Oba jednak mają ten sam cel – jak najdokładniejsze i najtrwalsze rozpylenie proszku na konkretną powierzchnię. Farba proszkowa nadaje metalom ładnego i świeżego wyglądu, ale i również chroni ich powierzchnię przed zarysowaniami, korozją i ścieraniem. Jest także doskonałą ochroną przed chemikaliami i detergentami. Farba rozpylona za pomocą pistoletu w kierunku metalu jest przyciągana do niego elektrostatycznie, w wyniku czego przywiera stabilnie do powierzchni. Po pokryciu przedmiotów i detali farbą następuje ich wygrzewanie w piecu, przez co warstwa farby się rozpuszcza i zostaje utwardzona.

Pistolety proszkowe stosuje się w wielu zakładach i magazynach. Możliwe jest również malowanie proszkowe w zaciszu własnego domu lub przydomowego warsztatu, aby nadać nowego wyglądu starym i nieco pordzewiałym przedmiotom oraz urządzeniom. Kupując odpowiedni pistolet możemy odmienić barwę każdego elementu.