Miejsca nad morzem warte zachwalenia niepełnosprawnemu

 

Turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, dofinansowane przez PFRON, dla wielu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności bywają jedyną szansą na wyjazd na pełnoprawny wypoczynek z najbliższym członkiem rodziny, bądź opiekunem, który jest jednocześnie połączony z rehabilitacją. Tego typu turnusy co roku przyciągają osoby niepełnosprawne z opiekunami w najpiękniejsze zakątki Polski.

Kryteria wyboru turnusu

polecany ośrodek rehabilitacyjny nad morzemJednym z głównych kryteriów wyboru przez przyszłych urlopowiczów miejsca pobytu jest cena. PFRON ze swojej strony dofinansowuje w kwotach stałych, uzależnionych od rodzaju niepełnosprawności oraz od dochodu w przeliczeniu na członka rodziny. Stąd duża część osób korzystających z tych dofinansowań decyduje się na najtańsze rozwiązania. Polecany ośrodek rehabilitacyjny nad morzem powinien wyróżniać się dobrą infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych ograniczonych ruchowo. Powyższy wymóg powinien dotyczyć nie tylko infrastruktury w samym obiekcie, ale warto również zwrócić uwagę na infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych wokół wybranego obiektu. Rodzaj barier dla osób niepełnosprawnych jest uzależniony od dysfunkcji, którą posiada osoba zainteresowana wyjazdem. Inaczej trzeba patrzeć na ograniczenia ruchowe osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, a inaczej na osobę z dysfunkcją układu krążenia, która nie posiada większych barier związanych ze swoją mobilnością.

Każdy zarekomendowany nam ośrodek rehabilitacyjny nad morzem należy dobrze zdiagnozować pod względem dostępnej infrastruktury i czy nie będzie ona przeszkadzać osobie niepełnosprawnej i opiekunowi w jak najlepszym wykorzystaniu czasu, który wspólnie spędzą nad polskim morzem. Wygoda pobytu, skuteczność rehabilitacji i psychiczny komfort osoby niepełnosprawnej powinien zostać wspomożony, wcześniejszym głębokim namysłem nad wyborem odpowiedniego miejsca.