Koncepcja tokarki do drewna

Historia obróbki i wykorzystania drewna sięga czasów najodleglejszych. Gdy tylko rodzaj ludzki nauczył się dopasowywać kształt jego kształt do pożądanych wymiarów i kształtów stało się ono nie tylko materiałem budowlanym ale także i surowcem do wykonywania niezwykłych ozdób, będących podstawą niejednego wspaniałego salonu.

Obróbka tokarką do drewna

tokarka do drewnaCo do zasady działania oraz budowy tokarka do drewna nie różni się od tokarki do metalu. Obrabiany materiał, w tym przypadku drewno zamiast metalu, wykonuje ruch obrotowy. Ruch posuwowy w płaszczyźnie wykonuje narzędzie skrawające. Są to specjalne noże, przecinaki oraz dłuta przystosowane do obróbki drewna. Analogiczne do tokarek do metalu w przypadku tokarek do drewna możliwe jest wytwarzanie detali o kształcie bryły obrotowej. Dodatkowym atutem tokarki jest możliwość nacinania gwintów, również w drewnie, co pozwala na tworzenie jeszcze bardziej niesamowitych instalacji. Końcowym etapem obróbki drewna na tokarce jest jego wygładzenie celem osiągnięcia wysokiej gładkości powierzchni, co znacząco poprawia walory estetyczne. Osiąga się to przez użycie drobnoziarnistych ściernic lub innego rodzaju materiałów ściernych podczas obrotu materiału w tokarce. Tokarka może być również sterowana komputerowo, przy użyciu technologii CNC, co pozwoli na wytworzenie całej serii identycznych detali, co byłoby niemożliwe do osiągnięcia w przypadku obróbki ręcznej, konwencjonalnej.

Umiejętność świadomego wpływania na kształt drewna pozwala uzyskać kształty, które ozdobią niejedno wyszukane wnętrze. Walory estetyczne tego materiału są unikalne wśród wszystkich materiałów. Niejednokrotnie obiekty wykonane przy pomocy tokarki do drewna są powodem zachwytu osób podziwiających mozaikę świetnie spasowanych drewnianych elementów.