Jakie raty wybrać?

raty malejące

Udając się do banku po kredyt musimy mieć przygotowaną całą listę dokumentów, a także powinniśmy mniej więcej orientować się w obowiązującym oprocentowaniu i prowizjach. W dobie naszych czasów mamy dostęp do internetu, a tam aż roi się od wskazówek dotyczących zaciągania kredytów i od porównań poszczególnych produktów finansowych. Jednym z ważniejszych czynników który wpływa na tani kredyt jest rodzaj rat.

Wyróżniamy dwa rodzaje rat. Są to raty stałe i malejące, która opcja jest lepszym wyborem?

raty malejąceNie można tego jednoznacznie stwierdzić, bowiem wszystko zależy od tego jaki kredyt posiadamy. Jeżeli na przykład wzięliśmy mały kredyt gotówkowy lub kredyt ratalny, to różnica pomiędzy ratami stałymi i malejącymi nie będzie taka duża. W przypadku większych zobowiązań takich jak na przykład kredyt konsolidacyjny, samochodowy czy hipoteczny znacznie lepszym wyjściem są raty malejące. Dlaczego? Wydawać by się mogło, że rata stała jest mniejsza i nie obciąża tak naszego domowego budżetu. Owszem, taki jest pogląd niemniej jednak w ostatecznym rozrachunku kredytobiorca oddaje bankowi trochę więcej niż w przypadku rat malejących. Dlatego też, przy dużych kredytach lepszą opcją są raty malejące. Na początku spłaty wydają się one bardzo wysokie, ale w miarę upływu czasu maleją i na koniec znacznie łatwiej jest spłacać taki kredyt. Podobnie wygląda kwestia z okresem kredytowym. Jeżeli mamy małe zobowiązania, to starajmy się je rozkładać na jak najmniejszą liczbę rat. Taki na przykład kredyt dla emeryta zaciągnięty na kilkaset złotych może być spłacony w sześciu ratach. Wtedy koszty są mniejsze, a i po całkowitej spłacie można wnioskować o kolejną umowę. W przypadku kredytów hipotecznych mała liczba rat wiąże się z dużą wysokością miesięcznej spłaty. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

Zanim podpiszemy ostateczną umowę możemy poprosić bank o symulację spłaty i wtedy na własne oczy się przekonamy, która opcja będzie dla nas lepsza. Jeżeli nie zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenia, to kredyt naprawdę może być tani.