Jakie materiały na budowę tarasu?

taras drewniany

Po podjęciu decyzji o budowie tarasu lub altany niezmiernie istotną kwestią jest wybór materiałów do zaplanowanej budowy. Pierwsza decyzja to zazwyczaj kwestia rozstrzygnięcia czy ma być to taras z drewna czy murowana konstrukcja czy też na przykład taras z kostki brukowej. Bardzo estetyczne i pięknie wyglądające są coraz bardziej pożądane wśród właścicieli ogrodów tarasy z drewna egzotycznego.

Nawodniamy ogród

taras drewnianyKażdy z materiałów ma swoje zalety  i wady, do których należą takie cechy jak przede wszystkim cena, wytrzymałość materiału, konieczność konserwacji, koszty konserwacji, walory użytkowe czy estetyczne. Tarasy drewniane przewyższają zapewne te betonowe estetyką, a te drugie wśród zalet mają niską cenę. Jednakże istnieje jeszcze pośredni wybór, a mianowicie tak zwane deski kompozytowe. Deski te są mieszanką tworzywa sztucznego i naturalnego drewna, zaś te naturalne części wykorzystują drewniane wióry lub mączkę drewnianą. Deski kompozytowe są więc bardzo ekologiczne, gdyż wykonywane są z odpadów uzyskiwanych podczas obróbki drewna. Ich wytrzymałość jest porównywalna z tradycyjnymi deskami z różnych gatunków drewna, a konstrukcje drewniane tworzone z tych materiałów nie odbiegają daleko od wyglądu i estetyki oraz trwałości naturalnego drewna. Ponadto deski kompozytowe są zdecydowanie  w niższej cenie i bardziej przez to dostępne. Na pierwszy rzut oka mogą być dla nieprofesjonalisty  trudne do rozróżnienia, gdyż producenci oferują bardzo zbliżone kolorystyką, wzorami słojów, fakturami  deski kompozytowe do desek z naturalnego drewna. Kolejnym elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ogrodu jest założenie właściwego systemu jakim jest nawodnienia ogrodów.

Powinna to być kolejna jeśli nie jednoczesna decyzja  o wyborze systemu nawadniania i wyborze materiałów na budowę tarasu lub altany. Tu również liczy się zasobność portfela, ale producenci oferują tak szeroki wachlarz systemów nawadniających, możliwości sterowania nimi, że właściwy wybór nie powinien powodować większych trudności.