Jaką zagęszczarkę wybrać?

Zagęszczarki, to urządzenia, które znacznie ułatwiły wykonywanie prac budowlanych i brukarskich. Dzięki nim, do wyrównania i utwardzenia terenu nie musimy już używać ciężkiego sprzętu, który emituje duże ilości zanieczyszczeń do atmosfery, jest duży i nie wszędzie się zmieści.

Rodzaje zagęszczarek

filtr powietrza do zagęszczarkiZagęszczarka, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest w stanie utwardzić teren pod ułożenie kostki brukowej oraz wylanie betonu czy asfaltu. Świetnie sprawdza się na małych powierzchniach, na przykład przy budowie podjazdu lub do pracy w przydomowym ogródku, jeśli ktoś będzie potrzebować utwardzonej ścieżki. Wyróżnia się dwa główne typy zagęszczarek. Pierwszym z nich są zagęszczarki wibracyjne, wykorzystują mocne wibracje i siłę grawitacji. Ze względu na swoją dużą masę służą raczej do utwardzania większych powierzchni, na profesjonalnych placach budowy. Zazwyczaj są zasilane silnikiem spalinowym. Drugi typ to zagęszczarki płytowe, które są o wiele lżejsze, a więc obsługa ich jest o wiele łatwiejsza. Ten typ zaleca się do stosowania w warunkach domowych. Zwykle zagęszczarki płytowe są zasilane za pomocą prądu elektrycznego, więc ich zasięg jest nieco ograniczony przez długość przewodu zasilającego. Urządzenia o przeznaczeniu domowym są tanie w utrzymaniu. Jeden filtr powietrza do zagęszczarki kosztuje około 20 złotych, należy go wymieniać mniej więcej raz w roku, w zależności od częstotliwości użytkowania sprzętu. Do kosztów należy także doliczyć ilość zużywanego paliwa, co jest zależne od zakupionego modelu i rodzaju urządzenia.

Wybór zagęszczarki zależny jest od naszych indywidualnych potrzeb. Do ciężkich prac, na dużej powierzchni zaleca się zagęszczarki wibracyjne, zaś do prac lekkich, na małym terenie świetnie sprawdzą się mniejsze i słabsze zagęszczarki płytowe.