Druga połowa maja i początek czerwca to zwykle okres, w którym kleszcze są niezwykle aktywne. Kleszcze należą do pajęczaków. Mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Są pasożytami i żywią się krwią swojego żywiciela. W ten sposób kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia choroby, dlatego należy uważać.
Kleszcze poprzez ugryzienie wprowadzają truciznę do organizmu
Kleszcze są powszechnie występującymi pajęczakami. Na przełomie maja i czerwca rozpoczyna się okres, kiedy kleszcze są szczególnie aktywne. W tym okresie należy szczególnie na nie uważać. Ugryzienie kleszcza może bowiem wiązać się z pewnymi niekorzystnymi dla zdrowia komplikacjami. Kleszcze zarażone boreliozą przenoszą chorobę na swoich żywicieli. W okresie szczególnej aktywności kleszczy po każdym spacerze na łonie natury należy dokładnie sprawdzać odsłonięte części ciała. Kleszcze potrafią się skryć nawet pod włosami na głowie. Istnieją specjalne preparaty odstraszające kleszcze dla ludzi i zwierząt. Warto z nich skorzystać. Kleszcze najliczniej zamieszkują tereny, w których panuje klimat tropikalny. W naszym klimacie żyje kilka gatunków kleszczy. Większość kleszczy nie jest zarażona boreliozą, warto jednak w przypadku ukąszenia zachować ostrożność. W sytuacji, gdy odkryjemy kleszcza na swojej skórze, należy jak najszybciej go usunąć w całości za pomocą zdezynfekowanej pincety. Niewskazane jest smarowanie kleszcza tłuszczem albo alkoholem.
Kleszcze są powszechnie znanymi pajęczakami. W okresie swojej aktywności szukają żywicieli. Żywicielami kleszczów mogą zostać ludzie bądź zwierzęta. Kleszcze lubią koty, gdyż zwierzęta te mają delikatną i cienką skórę, w którą łatwo się wbić pomimo gęstego futra. Ludzie ze względu na brak owłosienia również są narażeni na ukąszenie.