Drut concertina, czyli inaczej drut żyletkowy to nowe, znacznie udoskonalone wcielenie doskonale znanego wszystkim drutu kolczastego. Jego przewaga nad pierwowzorem wynika z dużo większej wytrzymałości, większej stabilności, a także dodatkowych zabezpieczeń przed przecięciem za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi i ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi dzięki wzmocnieniom.
Drut żyletkowy to niebezpieczne ogrodzenie
Drut ostrzowy jest też dużo odporniejszy na czynniki atmosferyczne – przede wszystkim deszcz i wilgoć – za sprawą dodatkowej warstwy ochronnej, zasadniczo eliminującej korozję. Ogrodzenia wykorzystujące drut concertina są powszechnie stosowane do budowy ogrodzeń obiektów specjalnego przeznaczenia. Są to zabezpieczenia stosunkowo powszechne wszędzie tam, gdzie wejście (lub wyjście) na dany teren powinno być trudne, a właściwie niemożliwe. Dotyczy to więc więzień, aresztów śledczych, obiektów wojskowych czy obiektów ważnych z punktu widzenia obronności państwa. Jest to także rozwiązanie powszechnie stosowane w armii do budowy tak zwanych zapór mobilnych. Concertina jest też wykorzystywana do wzmacniania i poprawiania jakości istniejących już ogrodzeń, sprawiając, że są znacznie trudniejsze do pokonania. Jeśli chodzi o istotę konstrukcji, drut żyletkowy wykonany jest ze stali ocynkowanej o podwyższonej twardości (wytrzymałości). Wokół niego na całej długości zaciśnięta jest cienka, stalowa taśma, z wyciętymi ostrzami, wyglądem przypominającymi żyletki – stąd też nazwa. Każdy drut kolczasty żyletkowy posiada dodatkowo kołnierz z blachy wkomponowany pomiędzy ostrza. Powoduje to niemożność przecięcia drutu, jednocześnie sprawia, że cała konstrukcja jest z jednej strony twardsza i bardziej wytrzymała, z drugiej zaś elastyczniejsza.
Ogrodzenia z drutu żyletkowego nazywane są ogrodzeniami agresywnymi. Nie można bowiem pokonać ich poprzez uszkodzenie mechaniczne. Próba przedarcia się zaś prowadzi do powstania poważnych obrażeń u osoby, trudno gojących się ran i uszkodzeń ciała. Nie jest to zatem ogrodzenie nadające się do obiektów mieszkalnych.