Czym są strony internetowe?

projektowanie loga

Strony internetowe inaczej nazywane stronami www(z angielskiego world wide web) to właściwie dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer www. Strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorstwo pierwszych stron www przypisuje się Timowi Berners-Lee. Strony internetowe wykorzystują obiekty multimedialne jak np. Adobe Flash. Do odtworzenia i wyświetlenia stron internetowych przeglądarka internetowa musi mieć zainstalowane odpowiednie wtyczki obsługujące takie obiekty.

Strony internetowe są tworzone w konkretnym celu jak np. prowadzenie działalności gospodarczej. Do tworzenia stron używa się zwykle projektowanie logaCMS(najbardziej popularne to Joomla!, WordPress czy Drupal). Pozostałe systemy do tworzenia stron internetowych często oferują takie usługi bezpłatnie, lecz należy zwrócić uwagę czy nie są wyświetlane na stronie reklamy, ile podstron można utworzyć, jaki jest regulamin korzystania z generatorów strony, czy nie ma ograniczeń przestrzeni dyskowej dla użytkownika.
Pierwszą stronę internetową stworzyli naukowcy z CERN. W 1994 roku firma Netscape Communications wydała pierwszą zaawansowaną i komercyjną przeglądarkę Netscape commerce S. Spowodowało to szybki rozwój sieci i zaczęły powstawać nowe przeglądarki – Netscape Navigator, Opera, Internet Explorer w 1995 roku.
Z wielkich i znanych najpierw powstała Yahoo, następnie HotBot, AltaVista, a dopiero w 1997 roku współczesny wyszukiwarkowy olbrzym Google. W 1996 roku miała miejsce premiera CSS, co zaoferowało wzbogacenie stron HTML o nowe możliwości wizualne i techniczne. Strony internetowe są bezustannie tworzone są od 1990 roku. Duża ilość internautów ma swoją stronę w postaci bloga, videobloga, audiobloga, fotobloga, mikrobloga czy po prostu linkbloga co pozwala na komunikację między zainteresowanymi tematem.
Rozwój stron internetowych pociągnął za sobą rozwój innych dziedzin. Między innymi marketing, social media, gry online, grafika komputerowa, projektowanie logo, banerów reklamowych oraz stron internetowych.

W dzisiejszych czasach niemal każdy ma obecnie dostęp do Internetu. Osób tworzących strony internetowe jest bardzo wiele, więc warto przy tworzeniu własnej strony internetowej postawić na specjalistę.