Czy skaner i drukarka wystarczą, by oferować druk cyfrowy?

druk cyfrowy

Skaner to kolejny ważny sprzęt, który powinna posiadać każda szanująca się drukarnia. Skanowanie to podstawa wprowadzania materiału graficznego do komputera, gdzie może ono zostać poddane obróbce i kolejnemu drukowaniu z wykorzystaniem na przykład technologii druku cyfrowego. Skaner wraz z drukarką może zastąpić w pełni kserokopiarkę. Z tym że, aby mógł zastąpić taką wielką kserokopiarkę, to nasza drukarnia musi mieć duży skaner, który obsługuje nie tylko format A4 ale przydało by się również, aby format A3 oraz A2 był w stanie skserować.

Jak zeskanować duże grafiki, by w czasie wydruku nie rozczarować się jakością?

druk cyfrowyJeśli mówimy o skanowaniu dużych formatów, to nawet to jest możliwe do obejścia, gdyż nowoczesne oprogramowanie pozwala na to, aby zeskanować połowę dużego formatu A3, który wtedy jest dokładnie A4, a następnie drugą połowę, a oprogramowanie połączy to w jeden plik z obrazem idealnie połączonych dwóch połówek. Im dalej w przyszłość, tym bardziej zaawansowane technologie do tego stopnia, że wystarczy skaner i drukarka i tak powstanie nasza mini drukarnia, która może drukować już nawet kalendarze, stosując coraz popularniejszy druk cyfrowy. Niektórzy radzą sobie bez skanera, jednak bez tego życie jest trudniejsze. Można oczywiście robić obrazy wejściowe ulotek za pomocą aparatu i są przecież takie świetne aparaty, zaawansowane lustrzanki, ale trzeba przyznać, że później mamy więcej pracy z powodu konieczności obróbki obrazu. Natomiast w skanerach kartka ustawia się idealnie do krawędzi. Kartka jest dociśnięta przez pokrywę skanera, ułożona idealnie niemal równolegle, więc samo położenie kartki powoduje, że wszystko jest już ustawione. Jest tak jak ma być. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać później z jakiejś formy druku cyfrowego, nie będzie stanowiło to żadnego problemu. Skanowanie jest niezwykle łatwe – wystarczy kliknąć lub nacisnąć przycisk, który to może być na skanerze lub w oprogramowaniu i już się dzieje. To naszą decyzją jest też później, czy chcemy aby zostało to zapisane jako plik w formacie PDF czy też JPG.

Skanowanie to również najlepsza forma archiwizacji, którą wykonuje drukarnia czy inne instytucje. Różne dzieła i ważne stare dokumenty, które z czasem coraz bardziej niszczeją mimo zaawansowanej nauki, poddaje się właśnie takiemu działaniu. Dzięki skanowaniu zostają wprowadzane do komputerów liczne dzieła, których byśmy nie mogli zobaczyć na oczy. Możemy później wykorzystać druk cyfrowy, o ile prawo na to pozwala, by cieszyć się własną, papierową kopią. Pojedyncze egzemplarze zdjęć i obrazów wykonanych sprzed wieków zostają zeskanowane a potem jako kopie rozchodzą się po Internecie i tak każdy może zobaczyć zabytki w Louvre, skoro ktoś kiedyś zrobił zdjęcia, a potem można było te zdjęcia zeskanować i opublikować w Internecie. Powielenie tego przez tysiące ludzi sprawiają, że każdy może zwiedzać Louvre wirtualnie.