Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

termometr

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, pozwalające na ogrzewanie podłogowe Łódź domu energią pochodzącą ze środowiska naturalnego. Wykorzystuje do tego ciepło odbierane z gruntu, wody czy powietrza.

Opłaca się  inwestować w ogrzewanie podłogowe?

termometrWażnym argumentem jest to, że Łódź proponuje swoim mieszkańcom pompy ciepła dofinansowane. Działanie pompy ciepła napędzane jest energią elektryczną. W wyniku pracy sprężarki zamienia się ona w ciepło, stanowiąc jednakże mniejszą część tej, która dociera do instalacji grzewczej. W przypadku pomp odbierających ciepło z powietrza jest to od 30 do 50%, a w przypadku tych, które czerpią ją z gruntu, wartość ta wynosi 20-27%. Większą część pompa ciepła odbiera z otoczenia, co sprawia, że koszt ogrzewania jest niski. Niestety, dosyć drogo wypada koszt instalacji urządzenia.Za pompę ciepła powietrzną przystosowaną do ogrzewania przeciętnego domu jednorodzinnego zapłacić należy wraz z montażem około 25 – 30 tysięcy złotych. Tańsza w eksploatacji jest pompa gruntowa, jednakże tutaj rośnie koszt samego sprzętu. W zależności od dokładnego typu może to być od 40-50 tysięcy złotych. Nie sposób zauważyć, że to dużo więcej niż koszt kotła węglowego, gazowego lub olejowego, nawet jeśli doliczymy do tego konieczność poniesienia opłat za przeprowadzenie instalacji. Rekompensatą dużego wydatku, jaki należy ponieść na inwestycję w pompę ciepła, jest bardzo niski koszt ogrzewania domu. Polecaną formą jest wydajne i nowoczesne ogrzewanie podłogowe Łódź. Pompa ciepła jest także dużo wygodniejsza w obsłudze niż kocioł węglowy. Nie wymaga bowiem stałej kontroli i obsługi ze strony mieszkańców. Argumentem za jest również brak szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne.

Względy ekonomiczne należy jednak dokładnie przeanalizować, biorąc pod uwagę czas zwrotu inwestycji. Mówiąc wprost: nadpłata, z jaką wiąże się inwestycja w pompę, powinna zwrócić się dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie podłogowe Łódź, jeszcze w momencie, gdy urządzenie będzie nadawało się do użycia. Warto by każdy samodzielnie zweryfikował, czy zalety tego nowoczesnego rozwiązania są dla niego wystarczające.