Czy hodowla inwentarza jest dochodowa?

wyposażenie budynków inwentarskich

Wiele osób, planujących dopiero rozpoczęcie własnego biznesu związanego z hodowlą zwierząt, zastanawia się, który typ hodowli jest najbardziej dochodowy lub przyszłościowy. Szczególnie często rozważają popularną hodowlę trzody chlewnej. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, co będzie dochodowe w przyszłości.

Kosztowne wyposażenie budynków inwentarskich

wyposażenie budynków inwentarskichNa razie można powiedzieć, że jest to biznes dochodowy, ale często trzeba wycelować w dobry moment na sprzedaż tuczników, by uzyskać za nie jak najlepszą cenę, a ta się często zmienia i ma spore wahania. Do hodowli potrzebne jest też sporo inwestycji w odpowiednie wyposażenie budynków inwentarskich w niezbędne systemy związane z wentylacją, karmieniem, pojeniem i tak dalej. Przy dużej hodowli taka automatyzacja pracy jest niezbędna. Trzeba dokładnie zaplanować wyposażenie chlewni, zaczynając od samego początku cyklu produkcyjnego po wydzielenie miejsc do odchowania i tuczenia prosiąt. Potrzebny więc będzie między innymi kojec porodowy, poidła i miejsca do wydawania paszy. Należy pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu całego budynku od podłogi (tu przydają się ruszta betonowe), po ściany i sufity; wentylację, oświetlenie, doprowadzenie wody i tak dalej. To sporo wydatków jak na początek, a złe planowanie może się później zemścić.
Jeśli uda się nam dobrze zaprojektować chlewnię i zaplanować cały cykl produkcyjny, to mamy sporą szansę na realny sukces w tej branży. Jest ona zmienna i wymagająca, ale dobry plan i dobre wyposażenie pomagają zwiększyć szansę na sukces i spory zysk na sprzedaży świń.