Czy grzejniki na podczerwień opłacają się?

grzejniki na podczerwień

Wiele osób, które gdzieś przeczyta sobie o panelach grzewczych zastanawia się, czy jest to w ogóle opłacalne, czy nie pożre to naszego budżetu tak, że będziemy musieli brać kredyt na opłacenie ogrzewania. Jednak muszę odpowiedzieć wszem i wobec że jest to jak najbardziej opłacalne.

Grzejniki na podczerwień są kluczową sprawą w naszym domu

grzejniki na podczerwieńRównież dawniej nie byłem zbyt przekonany do tego, czy rzeczywiście jest to takie oszczędne jak się wszędzie mówiło, jednak postanowiłem podczas budowy, że wolę sobie zaoszczędzić miejsca na kotłownię i wszędzie będą panele grzewcze. Instalacja wyniosła mnie około 15 tysięcy złotych, gdzie raczej za zakup pieca, materiałów i robociznę zapłaciłbym znacznie więcej. Dzisiaj płacę za ogrzewanie około 400 złotych miesięcznie, jeżeli są naprawdę wielkie mrozy, jeżeli ich nie ma to potrafię zamknąć się w 250 złotych. Oczywiście jeżeli montujemy grzejniki na podczerwień kluczową sprawą jest izolacja termiczna naszego domu, żeby rozgrzane mury nie oddawały ciepła na zewnątrz a wszystko do środka. Im więcej ogrzewanie na podczerwień odda ciepła do domu, tym mniej będzie musiał być użyty. Jest to naprawdę fenomenalne rozwiązanie. Jeszcze inna sprawa, że wracając z pracy, nie musimy iść i rozpalać pieca a po prostu włączyć do prądu, jeżeli odłączamy, chociaż jest wiele modeli, które można zaprogramować na godzinę startu. Szczególnie opłacalne jest to w momencie, gdy mamy jakieś własne elektrownie, które mogą doprowadzić do paneli same z siebie energię elektryczną. W takim przypadku możemy zasilać ogrzewanie nawet jeżeli nie mamy prądu, albo jeszcze bardziej zminimalizować koszta.

Jak widać naprawdę można dzisiaj zrobić oszczędny dom, wcale nie generując dużo większych kosztów na początku czy w trakcie eksploatacji, chociaż przekonany jestem, że koszta te są nawet mniejsze niż niż w przypadku innych ogrzewań, szczególnie, jeżeli panele grzewcze na podczerwień lub klimatyzacja podłączone są alternatywnych źródeł energii. Takimi źródłami elektryczności mogą być panele fotowoltaiczne bądź elektrownie wiatrowe.