Czerpanie energii ze słońca

Fotowoltaika

Fotowoltaika jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, który zdobywa w Polsce coraz większą popularność, a na Zachodzie stał się już zjawiskiem powszechnym.

Jak czerpać energię ze słońca?

FotowoltaikaW systemach fotowoltaicznych wykorzystuje zjawisko, w którym promienie słoneczne są przetwarzane w prąd przez panele fotowoltaiczne połączone w baterie słoneczne. Tak wyprodukowany prąd zostaje wprowadzony do sieci energetycznej. Do produkcji energii elektrycznej potrzebne jest nam przede wszystkim Słońce, które jest najbardziej dostępnym i najłatwiejszym do wykorzystania odnawialnym źródłem energii, energii której pozyskanie jest darmowe, na dodatek wszelkie czynności związane z przerobieniem energii słonecznej w energię elektryczną nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Polska dzięki swojemu położeniu może pochwalić się jednymi z najlepszych warunków do wykorzystywania energii słonecznej, która jest jednym z oze w tej części Europy, niestety początkowe koszty założenia instalacji fotowoltaicznej są dosyć spore, takie sumy nie są dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Stąd też od niedawna państwo wspiera swoich obywateli w trosce o dobro środowiska naturalnego i wprowadziło system dopłat do kredytów przeznaczonych na kupno systemów fotowoltaicznych czy małych elektrowni wiatrowych a także pomp ciepła. Co więcej jeśli wyprodukujemy prąd w naszej małej elektrowni i nie będziemy w stanie go skonsumować to spokojnie nadwyżkę możemy sprzedać do zakładu energetycznego. Panele fotowoltaiczne mają praktycznie same zalety, są ekologiczne, wytwarzają prąd w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Z ich posiadaniem przemawia również ekonomia, są opłacalne, pozwalają ograniczyć nasz rachunki za prąd, mamy możliwość sprzedaży energii elektrycznej.

Są bardzo wydajne i dają nam niezależność od sieci publicznej, szczególnie jest to ważne w rejonach gdzie jest wysoka awaryjność sieci energetycznej. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych daje szybki zwrot inwestycji, w wielu przypadkach już po 8 latach.