Co wybrać systemy fotowoltaiczne czy domową elektrownie wiatrową?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż urządzeń, które pozwolą na zaoszczędzenie energii, którą pobiera się z instalacji ogólnodostępnej, czyli tak zwanej miejskiej, gdzie przykładowo energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowniach.

Domowa elektrownia wiatrowa i własne turbiny

domowa elektrownia wiatrowaObecnie każdy może mieć na swojej działce własną elektrownie elektryczną. Jednym z przykładów jest oszczędna domowa elektrownia wiatrowa. Na tym przykładzie należy zamontować własne turbiny, które będą produkowały energie elektryczną, poprzez turbiny, które będzie poruszał wiatr, a więc ruchy powietrza. Jednak montaż takiej domowej elektrowni wiatrowej jest drogi, tak, więc w naszym kraju nie jest jeszcze zbyt popularną inwestycją. Tańszą inwestycją są instalacje fotowoltaiczne. Tym bardziej, że można na montaż takiego systemu otrzymać dofinansowanie. Systemy fotowoltaiczne składają się z panelu słonecznego, który najczęściej jest montowany na dachu oraz z urządzenia wewnętrznego, który między innymi służy do gromadzenia energii elektrycznej, którą wytworzą panele fotowoltaiczne z promieni słonecznych. Przez to, że panele korzystają z energii słonecznej należy je zawsze montować w nasłonecznionym miejscu, bez żadnych zacieniowań, każdy nawet najmniejszy cień, może wpłynąć na ograniczenie wydajności urządzenia. Dlatego wybierać należy odpowiednie miejsca, najczęściej jest to dach, a oprócz tego na przykład jeszcze jakieś ogrodzenie, ściana, czy montuje się je bezpośrednio na gruncie.

Wybór najlepszego rozwiązanie nie należy do najłatwiejszych. Wiadomo każdy zamontuje, to, co będzie uważał za najlepszej. Jednak według mnie najlepszym rozwiązaniem są panele, przede wszystkim, że są tańsze, jak i łatwiej dostępne na rynku w wielu rodzajach niż domowe elektrownie wiatrowe.