Co to jest dzianina wiskozowa?

Podczas odpowiedzialnych zakupów należy czytać metki i sprawdzać skład, z jakiego wykonane jest dane ubranie. Aby dbać o środowisko warto wybierać tkaniny naturalne, takie jak len czy bawełna. Obecnie spotyka się wielu świadomych kupujących, szczególnie młodych ludzi, którzy edukują starsze pokolenia w kwestiach ekologii i nie tylko. 

Wszystko to, co warto wiedzieć o wiskozie

dzianina wiskozowaTak zwany sztuczny jedwab uzyskiwany w procesie chemicznej obróbki celulozy to wiskoza. Materiał ten jest pograniczny, mimo tego że stworzony z naturalnych produktów, wykorzystuje szereg związków chemicznych, nadających mu pożądane cechy. Dzianina wiskozowa może mieć różne oblicza, przypomina bowiem jedwab lub wełnę, w zależności, jakie włókna przeważają w procesie produkcji. Jest to tkanina przyjemna w dotyku, przewiewna, czego nie można powiedzieć o innych popularnych, sztucznych zamiennikach naturalnych materiałów. Wiskoza posiada wiele zalet, przez swój połysk daje poczucie luksusu w przystępnej cenie, jest bowiem o wiele tańsza od jedwabiu, którego przypomina. Jest również rozciągliwa, co daje poczucie swobody podczas użytkowania. Dodatkowo pięknie dopasowuje się do ciała. Dzianina wiskozowa niestety ma też wady. Nie jest wytrzymałą tkaniną, szybko się kulkuje, a przez to, że poddaje się ją procesom barwienia, nie powinno się jej czyścić na mokro, aby uniknąć plam i farbowania innych ubrań.

Żeby zachować jak najlepszy wygląd dzianin z wiskozy należy stosować kilka podstawowych zasad. Oto one: prać w niskiej temperaturze, ograniczyć wirowanie, by nadmiernie nie rozciągać materiału, z kolei podczas suszenia warto powiesić na wieszaku, by taka wiskozowa sukienka mogła naturalnie się ułożyć. Należy też uważać z prasowaniem w wysokich temperaturach.