Choroby i szkodniki truskawek

Szkółka truskawek

Kupując sadzonki truskawek mamy wpływ czy będą one zdrowe, ważne jest byśmy brali ją z pewnego źródła. Ważne żeby były zdrowe. Reszta już zależy od nas. Truskawka odpowiednio pielęgnowana będzie mniej narażona na choroby.

Jakie choroby i szkodniki atakują truskawki?

Szkółka truskawekJednak nawet mimo tego mogą one wystąpić, rośliny mogą być atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. W takich przypadkach konieczne jest zwalczanie ich za pomocą dostępnych środków naturalnych lub chemicznych. Do najczęstszych chorób truskawek należą: szara pleśń, werticiloza, biała plamistość liści truskawki, mączniak prawdziwy truskawki, skórzasta plamistość truskawki, zgnilizna korony truskawki. Szkodniki, które zagrażają truskawkom dzielimy na dwa rodzaje. Takie które żerują na korzeniach, czyli mogą zacząć się już przy sadzonki truskawek, a są to: pędraki, drutowce, opuchlaki, nicienie. Drugi rodzaj to żerujące na części naziemnej. Nimi są: kwieciak malinowiec, przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec, zmiennik lecernowiec. Dlatego ważne jest aby dbać o truskawki, a także wykonywać na nich opryski. No i należy pamiętać o środkach ostrożności. Środki chemiczne należy trzymać z dala od dzieci, bo one niezauważenie mogą połknąć środek ten, co często kończy się kalectwem a nawet śmiercią. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu samego siebie.

W tym celu zakrywamy usta i nos maseczka ochronna a na siebie ubieramy strój z długim rękawem. Powinniśmy się zastosować do etykietki lub ulotki załączonej do opakowania.