Ból przy karmieniu piersią

Młode matki muszą się zmagać z wieloma problemami kiedy na świat przychodzi ich potomstwo. Przy pierwszym dziecku wszystko jest nowe i wywołuje wiele obaw i lęków, ale przy kolejnych dzieciach doświadczenie daje sporą przewagę nad świeżo upieczonymi matkami.

Sposób na bolące piersi podczas karmienia

ból karmienie piersiąNoworodek przychodząc na świat, umie jedynie ssać kciuk i ulega różnym odruchom, które działają poza jego świadomością. Umiejętność ssania daje mu możliwość przetrwania i pozwala na stworzenie bliskiej więzi z matką. Karmienie w pierwszych miesiącach życia dziecka jest najważniejszą potrzebą, która musi być zaspokajana na żądanie w ciągu dnia i nocy. Jeżeli pojawia się ból karmienie piersią staje się przykrą powinnością. Młode matki skarżą się, że ból wywołuje maluch, kiedy nie umie właściwie chwycić sutka i rani delikatną skórę na nim oraz na otoczce. Karmienie piersią powinno być przyjemne i bezproblemowe, dlatego tak ważna jest właściwa technika przystawiania maluszka. Kobiety będąc w szpitalu uczą się jak to robić, ponieważ pierwsze czego się domaga noworodek, to jedzenie. Jeżeli poranione brodawki powodują ból nie do zniesienia, to konieczne może się okazać na czas regeneracji skóry zastąpienie mleka matki, mlekiem z butelki. Pomocne mogą też być specjalne maści z lanoliną, która natłuszcza i przyśpiesza gojenie ran, oraz może być bezpiecznie stosowana podczas karmienia dziecka. Maść można również zastąpić mlekiem matki, którego parę kropel należy wetrzeć w sutek i pozostawić do wyschnięcia.

Aby karmienie piersią było przyjemne i wpływało pozytywnie na matkę i dziecko, należy zadbać o atmosferę w jakiej się karmi, oraz mieć pozytywne nastawienie, które potrafi zdziałać cuda. Popękane brodawki są w stanie się zregenerować w ciągu paru dni przy zaprzestaniu karmienia.