Alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych

Na polskim rynku nie tak dawno temu pojawiły się takie urządzenia jak pompy ciepła. Nie każdy jednak wie, na jakiej zasadzie działają takie pompy i jakie są zalety korzystania z takich urządzeń. Na pewno pompa jest alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Przepływ ciepła pomiędzy dwoma ośrodkami

montaż pomp ciepła toruńTu jednak zaskakujące może okazać się to, że pompy ciepła są urządzeniami chłodniczymi. W pompach ciepła dochodzi do wymuszenia przepływu z ośrodka, który ma niższą temperaturę do ośrodka o wyższej temperaturze. Ośrodek o niższej temperaturze nazywany jest dolnym źródłem ciepła, a ośrodek o wyższej temperaturze nazywany jest górnym źródłem ciepła. Zupełnie odwrotnie zachodzi ten proces w warunkach naturalnych – ciepło z ośrodka o wyższej temperaturze trafia do ośrodka o temperaturze niższej. Jednak w pompach ciepła zastosowano czynnik chłodniczy, dzięki któremu możliwa jest zmiana kierunku. Taki montaż pomp ciepła toruń cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Łatwo się domyślić, że pompa ciepła wcale nie prowadzi do wytwarzania energii cieplnej. Przeciwnie – ona tylko przepompowuje ciepło pomiędzy dwoma ośrodkami. Do napędu pompa ciepła może wykorzystywać różne rodzaje energii. Na polskim rynku znane są urządzenia, które wykorzystują do napędu energię cieplną – mowa o pompach ciepła działających jako urządzenia absorpcyjne, ale również możliwe jest wykorzystywanie energii mechanicznej – tak dzieje się w urządzeniach sprężarkowych.

Urządzenie jakim jest pompa ciepła, jest w stanie przenosić ciepło z różnych ośrodków. Mogą to być: grunt, woda, powietrze. Ciepło będzie dostarczane do ośrodka o wyższej temperaturze, a więc do domowej instalacji centralnego ogrzewania. Można je też wykorzystywać do ogrzewania wody użytkowej w domu.