Akcesoria i funkcje taksometru

Z definicji taksometr jest mechanicznym lub elektronicznym urządzeniem zainstalowanym w taksówkach i rikszach, które oblicza taryfy pasażerskie w oparciu o połączenie przebytej odległości i czasu oczekiwania. Jego skrócona forma, „taxi”, jest również metonimem dla wynajmowanych samochodów, które z nich korzystają.

Taksometr – przyrząd pomiarowy w taksówkach

taksometr paderNowoczesny taksometr pader został wynaleziony przez Friedricha Wilhelma Gustava Bruhna w 1891 roku, a Daimler Victoria – pierwsza na świecie taksówka wyposażona w taksometr (i napędzana benzyną) – została zbudowana przez Gottlieba Daimlera w 1897 roku. Taksometry były pierwotnie mechaniczne i montowane na zewnątrz kabiny, nad bocznym przednim kołem kierowcy. Wkrótce przeniesiono je do wnętrza taksówki, a w latach 80-tych XX wieku wprowadzono liczniki elektroniczne, znosząc niegdyś znany odgłos tykającego mechanizmu pomiaru czasu. W niektórych miejscach, taksówki wyświetlają mały podświetlany znak informujący, czy są wolne (dostępne). W Argentynie znak ten nazywany jest „banderitą” (małą flagą), terminem pochodzącym z czasów taksometrów mechanicznych, w których mała flaga była obracana w celu zamknięcia mechanizmu. Flaga ta była ukrywana na początku podróży i przesuwana do widocznej pozycji na końcu. Firma World Moto opracowała pierwszy na świecie przenośny taksometr do motocykli, który Fast Company nazwała „Pierwszą prawdziwą innowacją taksometru od 100 lat”. Taksometry mogą zawierać kilka akcesoriów, lub działać jako komponenty w większych systemach wysyłkowych/kontrolnych.

Dodatkowo taksometry są często optycznie opieczętowane przez miejskie urzędy miar i wag po wstępnej kalibracji. Taksometry umożliwiają również komunikację radiową, pozwalającą na monitorowanie statusu podróży przez dyspozytora lub nadzorcę.