radca prawny

Adwokat i egzaminy prawnicze w Szczecinie

Jestem obecnie po studiach prawniczych i od stycznia zaczynam aplikację. Chciałabym się podzielić przemyśleniami na temat organizacji studiów prawniczych w Polsce. Prawo trwa pięć lat jednolitych studiów magisterskich. Oznacza to, że po trzech latach nie zdawaliśmy egzaminu licencjackiego, a jedynie egzamin magisterski po pięciu latach.

radca prawnyNie można więc w trakcie studiów przenieść się na inne, chyba, że nie zależy nam na dyplomie. Jest to rozwiązanie racjonalne, adwokat to nie osoba, która nabyła swoją wiedzę w rok, ale z drugiej strony mógłby być egzamin po trzech latach, dzięki któremu mielibyśmy chociaż jakiś papier, że mamy podstawy wiedzy prawnej, a tak nie mamy nic. Poza tym uważam, że na studia przyjmują a dużo osób. Co prawda część z nich odpada w pierwszych dwóch latach, ale mimo to pozostało nas stanowczo za dużo. Radca prawny jest zawsze potrzebny, rozwody-szczecin potrzebują adwokata, ale żeby produkować ich setki co roku na każdym uniwersytecie? Nasz rynek nie jest w stanie ich zagospodarować, a na pewno nie w Szczecinie. Dodatkowo nasz system wygląda tak, że zasadniczo przez rok nie robimy nic. Nie mieliśmy już zajęć w semestrze letnim na ostatnim roku. Zimowa sesja była nasza ostatnią. Później musieliśmy tylko pisać prace magisterką i przychodzić czasem do promotora oddać mu rozdziały. W wakacje znowu nic nie robiliśmy, aż do września kiedy mieliśmy egzaminy na aplikację. Wyniki mieliśmy już po kilku dniach, ale pracy nadal nie możemy podjąć. Najpierw musimy przebrnąć przez papierologię i biurokracje, sprawić, by nasza wymarzona kancelaria zachciała nas przyjąć, a zajęcia rozpoczynamy dopiero w styczniu.

To oznacza, że praktycznie przez cały rok przygotowujemy się do dwóch egzaminów (magisterskiego i aplikacji). Jest to straszna strata czasu. Aplikacja powinna być w lipcu po obronie, gdy informacje są świeże, a zajęcia od sierpnia. Tak ja sądzę.